« Travanj 2024 »

DAN TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE
Autor: Tina Cvijanović, 24. 11. 2010.

Dan tjelesne i zdravstvene kulture ubilježen je 25. studenog.  Povodom tog dana pročitajte zanimljiv članak naših profesora....

25. studeni  Dan tjelesne i zdravstvene kulture

U kalendaru posvećenom društvenim zbivanjima, prirodnim pojavama i čovjekovim postignućima 25. studenog  ubilježen je kao dan posvećen sportu i tjelesno zdravstvenoj kulturi. Datum je vezan za obvezno uvođenje tjelesnog vježbanja u sustav školstva  i datum rođenja čovjeka koji je u Hrvatsku donio, poticao i podigao gotovo sve sportove koji su u njegovo vrijeme nicali po Europi. Bio je to Franjo Bučar koji je živio u vremenu od 1866. do 1946.godine.

Iako je taj dan zajednički,  kažimo i razliku između sporta i tjelesne i zdravstvene kulture.

Sport je tjelesna aktivnost u kojoj dominira natjecateljski duh, on je selektivan i tu opstaju samo najsposobniji. Nekima je to zanimanje, čime je većina mladih potaknuta u prve korake treninga. Privilegiranim predispozicijama uz velika osobna ulaganja i ulaganja struke stvaraju se sportaši koji ulaze u natjecateljski žrvanj.
U svijetu sporta cilj  često opravdava sredstvo te se rezultati žele postići pod svaku cijenu pa i cijenu zdravlja koristeći nedopuštena sredstva – doping. U sportu, nažalost, ima puno negativnosti.

Tjelesna i zdravstvena kultura je dio opće kulture. Ona nije selektivna i dostupna je svima.To je područje koje podrazumijeva vježbanje za osobne potrebe. Radna sposobnost i zdravlje osnovni su motiv takvog vježbanja.

Zdravlje se ne dobiva, ono se stječe i čuva načinom življenja , tj. odnosom prema tijelu i duhu. Pogrešno je očekivati da mladost i zdravlje bezuvjetno idu zajedno, da o zdravlju trebaju brinuti samo stariji i stari. Školski dnevnici ispunjeni su izostancima s nastave zbog različitih bolesti, a često su i pravdanja za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture.
Jesmo li uistinu toliko bolesni, a toliko mladi? Budućim poslodavcima naše zdravlje je vrlo važno i bit će uvjetom zapošljavanja. Neka nam i zdravlje bude tema razgovora.

Vršimo kontrolu nad sobom, pazimo na odijevanje , osobnu higijenu, zaštitna sredstva, uskladimo prehranu obimom i kvalitetom, odbacimo poroke, budimo u prirodi na bilo koji način. To bi bila tjelesna i zdravstvena kultura, a njezino pravo sredstvo je tjelovježba koja je test vašeg zdravlja, njegova velika podrška i oslonac. Ona treba biti na zajedničkom kućnom broju gdje su vrata otvorena uvijek i za sve.

Profesori tjelesne i zdravstvene kulture naše škole

Dan TZK.pdf (37.32 KB)