« Travanj 2024 »

Znanost bez granica-Županijsko stručno vijeće profesora fizike
Autor: Tina Cvijanović, 11. 11. 2014.

Naša škola je dana 23. listopada 2014. bila domaćin još jednog kvalitetnog  odgojno-obrazovnog događanja. Naime, toga dana je održan sastanak Županijskog stručnog vijeća profesora fizike.....opširnije

FOTO           POKUSI

Razgovor s akademikom Vladimirom Paarom

Voditelj Vijeća, naš neumorni profesor Martin Lukanović, okupio je svoje kolege fizičare, kolege iz naše škole koji predaju srodne predmete te učenike koji žele proširiti svoja znanja   iz područja fizike. Pozvao je i dvoje uvaženih gostiju koji su se odazvali njegovom pozivu.

Riječ je o višoj savjetnici Ivani Katavić i akademiku Vladimiru Paaru.

Dnevni red  je obuhvaćao sljedeća područja rada:

1.     Suradnja znanstvenika i učitelja

2.     Školski laboratorij

3.     Upoznavanje sa suvremenim strategijama poučavanja; poučavanje nastavnim sredstvima i pomagalima u nastavi fizike i njihova sinergija

4.     Sudjelovanje učenika i nastavnika u projektima koji populariziraju znanost

Ravnateljice škole, profesorica Ina Žderić, je u svojoj pozdravnoj riječi izrazila potporu ovakvim događanjima i dobrodošlicu gostima te izrazila želju u uspješan rad skupa.

Nakon toga je profesor Paar, vrsni znanstvenik s puno stručnog i životnog iskustva, smireno i vedro pristupio svome izlaganju. Znanost u svijetu u kojem živimo, sprega prirodnih znanosti, moć znanja i primjenjivost u svakodnevnom funkcioniranju. Sve su to neki segmenti koji su na kraju dali zaključak. Znanost mora biti u funkciji, moramo je popularizirati, približiti ljudima i cjeloživotno se intelektualno izgrađivati.

Bilo je i pitanja od strane profesora i učenika, a predavač je s vidnom zainteresiranošću na svako pitanje odgovarao detaljno i konkretno. O aktualnim temama u znanosti, teoriji determinističkog kaosa, energetskoj krizi i izvorima energije, globalnom zatopljenju, ljudskim genomima, emocionalnoj inteligenciji, odlasku mladih znanstvenika u inozemstvo, pristupu svakom učeniku i načinima otkrivanja njihovih potencijala te o ekološkim temama.

Govorio je otvoreno, iskreno, duhovito i mudro.

(Na isti način je nakon skupa razgovarao i s našim novinarima za školsku radio-emisiju.)

Sljedeće izlaganje imala je viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje,profesorica Ivana Katavić.

U suradnji s profesorom Hrvojem Mladinićem predstavila je rad nastavne sekcije Fizikalnog društva Split. Njihov rad temelji se na projektima kojima se istražuju učenički predkoncepti u fizici te primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavi fizike. I ovo izlaganje je popratio naglašeni interes nazočnih profesora i učenika, posebice učenika koji pripadaju generaciji mladih ljudi koji su odrasli uz e-tehnologiju i tu vide prostor svojih iskazivanja i napredovanja. Projektno planiranje i rad na projektima su inače dio progresivnih tendencija unutar našega školstva i svakako ga treba nastojati što više implementirati u tradicionalne nastavne sheme.

Uslijedili su potom pokusi naših učenika. Kreativni, poletni, budući mladi znanstvenici  uspjeli su zainteresirati svoj publikum i prenijeti na njih svoje oduševljenje. Kroz njihove praktične pokaze iskazana je svakodnevna nazočnost fizikalnih zakona u stvarnosti koja nas okružuje. Nekada ih ne prepoznajemo, nekada ih previdimo, a uz njih nam dan može biti vrlo zanimljiv i vrlo zagonetan.

Rad skupa u cijelosti je protekao u ugodnom, poticajnom ozračju. Složili smo se kako  su ovakva događanja  za naše učenike i nastavnike korisna i dobra.

Nadamo se nastavljanju tradicije pa i širenju sličnih događanja u drugim obrazovnim područjima.

Školski pedagog: Marija Kalaba

VIDEO PRIKAZ POKUSA

Pogledajte kako su izgledali pokusi izvedeni na Stručnom županijskom vijeću profesora fizike u Pločama. Autor video uradaka je Bruno Vlatković.