Stručni izlet u Zadar
Autor: Tina Cvijanović, 27. 3. 2018.

Bili smo na jednodnevnom stručnom izletu u Zadru koji se proveo u sklopu fakultativne i izborne nastave. Povezali smo nastavno gradivo s divnim putovanjem i kroz terensku nastavu obogatili spoznaje. Kako nam je bilo pročitajte u nastavku ...

Dana 23. ožujka učenici naše škole zaputili su se sa svojim nastavnicima na jednodnevni stručni izlet u Zadar. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima u prohladno, ali sunčano jutro. Putem smo se zaustavili na odmorištu Krka, iznad Skradina gdje smo uživali u predivnom pogledu na ovaj mali dalmatinski gradić, ali smo osjetili i „oštre zube“ dalmatinske bure.

Nakon kratke pauze nastavili smo dalje prema Zadru. U Zadru nas je dočekao ugodan sunčan dan, i na naše iznenađenje, bez bure. Prvo odredište nam je bio Arheološki muzej grada Zadra. U njemu smo se upoznali s bogatom zadarskom prošlosti od prapovijesti, antike pa do srednjeg vijeka. Uz pratnju stručnih vodiča, svi muzejski izlošci dobili su svoju priču i neko novo značenje.

Iza stvarne povijesti na red su došle iluzije, jer smo nakon Arheološkog, posjetili Muzej iluzija. Učenici su se zabavili te su svojim pametnim mobitelima zabilježili trenutke koje su podijelili na društvenim mrežama sa svojim prijateljima.

Poslije učenja i zabave trebalo je nešto prezalogajiti, a nakon toga smo se ponovno educirali o Zadru šetnjom Kalelargom, Narodnim trgom, antičkim Forumom. Posjetili smo i Crkvu svete Stošije i Crkvu svetog Šime. Dalje smo, najljepšom rivom (naravno uz pločansku ), prošli prema zgradi Filozofskog fakulteta. Cijela šetnja je bila popraćena predavanjima prof. Pećara, bivšeg zadarskog studenta.

Iza šetnje smo trošili novce u trgovačkom centru, a nakon šopinga doživjeli smo spektakularni zadarski zalazak sunca na rivi za kojeg je Hitchcock izjavio da je najljepši. Uz zalazak uživali smo u svjetlosnim i zvučnim efektima najveće turističke atrakcije, Zadarskih morskih orgulja. Sadržajan dan smo završili u Hrvatskom narodnom kazalištu, gdje smo gledali predstavu Balon. Puni dojmova, novih iskustava i informacija vratili smo se sretno kućama u kasnim večernjim satima.